What does Digitalization mean ?


Actually, the answer is "it depends". For some of them it sounds as new technology, for others, new way of doing business or new market. Maybe we can answer to this question as "The New". It can be new market, new business, new opportunities, new technology...etc. As I always say in my articles, the way we do the things are constantly changing and digitalization is the biggest megatrend in front of us. For Next Generation CEO, first thing needs to be done is to have a digitalization roadmap for your organization. However, I observe most of CEO's are of course following trends but they do not have any concrete strategy on digitalization. If one company starts to do something, the other always follows without thinking necessity of it. Maybe your company needs to apply totally different element of digitalization. That is the main reason digitalization meaning itself is different for all companies. Next Generation CEO will think of what it means for the company and how to get benefit out of it a) to survive, b) to grow. Look at Fortune 100 list of companies this year and 10 years ago. You will see how digitalization affects the business overall.

Digitalization is affecting/is going to affect basicly 3 major things: Efficiency, Flexibility, Cost. Think about quality ratios after industry 4.0. If you do the work in shop floor without human, quality dramatically increases. All the processes will be much simplier and easier and of course much more efficient. In industry 4.0, if there is no human, there will be no need for human needs like light, food, etc. There is a term oftenly used "light out factories". This reflects how new factories in future will be and all networked production shows us all the sytem will be much more efficient. Human plays critical role on digitalization especially in industry 4.0. we will need humans who do competent coding, softwares, create new things. By using these new competencies, digitalization will contribute more on flexibility. You do not have to dress like textile companies sell to you, you can make your own with 3d printings. In future, you will design even your own car and order it. Since on the same line, factories will be able to build different cars. There will be no limit but imagination. In healthcare, they already started to do 3 printed organs. Finally cost is major thing for especially owners. If you as company are more flexible and more efficient, your costs will be down and your penetration to customers will be high. So, you will be surviving thanks to digitalization.

We can say we are in digitalization I am not futurist, and some of futurists mention digitalization is going to come in years. I totally disagree. We are in right now. Think about tesla, uber, drones, makers, etc. We as humans always think of future and not focus on today. What Uber made is a new business model. What Tesla made is a disruptive technology. These drones OMG...Makers do lots of designs in minutes...All of these show digitalization have already started. It is just matter of deciding where you will stand as Next Generation CEO.

With digitalization, 3 topics are worth to be mentioned. First one is "to be connected". Digitalization means in different way connection. Everything will be connected. Internet plays critical role here. Let's think what would we do without internet and now think of what would be in future. Message here is importance of internet will increase and connections will be the key. On the otherside, there will be new challenge called cyber security. It is already there again. However, we still did not understand enough why it is so important. Basic example, you can lose your all data, all money, all ID in a second. Right now, big discussion is going on over cyber insurance...Second one is "Share concept". New world is all about sharing the things. Today it is a car, tomorrow, it is a factory. Check the new model of airbnb. So, once we say digitalization is about technology, I think that is not enough. Third one is "extention of your body concept". In future, all the things we used most will be entegrated to your body. If it is a smart phone, you cannot do without it, then no need to carry and search for it anymore, it can be integrated to your body. This is not so common yet but it will be new era when it starts. Think about big data we produce. Everyday, it is just a record. Is the sky limit this time or you need any other disruption ?

Overall, concept makes you write and write. Since it is new and people would like to talk about either past or future, we never focus on today. What I am wondering is the following. While digitalization is changing what we know, I can guess some of other stuff will change as well like money we use, politics we do. These will be affected by digitalization too. I of course hope it will go in better direction. How digitalization will have an effect on politics is still a question. Maybe we do live that and cannot comment. To sum, Next Generation CEO should have his/her digitalization roadmap for the company and see micro trends under it, do disruptive change and lead and grow.

Dijitalizasyon nedir ?

Aslında cevap pek de basit değil, duruma göre değişir. Bazıları için teknoloji, diğerleri için yeni iş yapış şekilleri, yeni pazarlar anlamına gelebilir. Veya basit bir şekilde diyebiliriz ki dijitalizasyon "yeni" demek. Yeni bir pazar olabilir, yeni bir fırsat, yeni bir teknoloji...vb. Yazılarımda hep bahsettiğim gibi, işleri yapış şeklimiz sürekli değişiyor ve dijitalizasyon önümüzdeki en büyük trend olarak karşımıza çıkıyor. Yeni Nesil CEO olarak, ilk yapmanız gereken şey, şirketiniz için bir dijitalizasyon yol haritası ortaya çıkarmaktır. Ancak çoğu zaman gözlemlediğimde, CEO'lar sadece bu yeni trendler hakkında konuşuyorlar, tam da bir strateji ve yol haritaları mevcut değil. Genelde bir şirket belli bir alanda birşeyler yapmaya başlıyor, diğeri hemen aynısı yapıyor, bu esnada bu alandaki yenilik benim organizasyonumda gerekli midir diye düşünmek biraz stratejik geliyor sanırım. Belki de sizin şirketiniz tamamen farklı bir şeye ihtiyaç duyuyordur. Bu nedenle dijitalizasyon her şirket için başka bir anlam ifade eder. Yeni Nesil CEO, şirketini ayakta tutmak ve büyümek için dijitalizasyondan nasıl bir kazanç sağlaması gerektiğini düşünmeli ve kendi şirketi için bunun ne anlam ifade ettiğini iyi anlamalıdır.

Dijitalizasyon 3 ana şeyi etkiliyor ve etkileyecek. Verimlilik, Esneklik ve Maliyet. Endüstri 4.0 devrimindeki kalite oranlarını bir düşünelim. Fabrikadaki en temel şeyleri insansız yaptığınızda hata oranı düşer ve kalite oranı inanılmaz bir şekilde yükselir. Tüm süreçler çok daha basit, kolay ve daha verimli olacak. Endüstri 4.0'da, eğer fabrika insansızsa, ışık, yiyecek ve benzeri insani ihtiyaçlara da gerek kalmaz. Bu da bizi "Işıksız Fabrika" konseptiyle tanıştırır. Tüm bunlar, gelecekteki yeni fabrikaların nasıl olacağını, bağlantılı üretimin tüm sistemi nasıl verimli yapacağını gösteriyor. Özellikle endüstri 4.0'da insan çok önemli bir role sahip. Artık yeni yetkinlikler, kod yazma, yazılım geliştirme, yeni yaratıcı çözümler üretme gibi alanlarda gelişecek. Bu yetkinliklerle, dijitalizasyon esneklik yaratımında ön plana çıkacak. Artık tekstil firmalarının size sunduğu bir takım elbiseyi giymek zorunda kalmayacaksınız, 3 boyutlu yazıcı ile kendi elbisenizi yapıyor olacaksınız. Gelecekte kendi arabanızı bile dizayn edebilir, kendi dizaynınıza göre siparişinizi verebilirsiniz. Fabrikalar, aynı hatta birden çok özellikteki modeli üretebilecekler. Hayal gücünüzün haricinde bir limitiniz bulunmayacak. Sağlık sektörü, 3 boyutlu organ üretimine başladı bile. İş sahipleri için de en önemlisi maliyetler olacak. Eğer siz bu kadar esnek ve verimli olduysanız, maliyetleriniz de aşağı gelecek, müşteriye yakınlığınız artacak, pazara girişiniz hızlanacaktır. Böylece en önemlisi şirket olarak var olabileceksiniz.

Biz şu an dijitalizasyonu yaşıyoruz diyebiliriz. Ben kendimi gelecek uzmanı saymıyorum, ancak bazı gelecek tahmini yapanlar, dijitalizasyonun önümüzdeki yıllarda geleceğini söylüyorlar. Ben katılmıyorum. Biz şu an bu yeni trendi yaşıyoruz. Tesla'yı, Uber'i, droneları bir düşünün. İnsan olarak biz hep geleceğe odaklanıyoruz ve bugünü atlıyoruz. Uber'in tüm dünyaya tanıttığı şey yeni bir iş modeliydi. Teslanınki yepyeni yıkıcı bir teknolojiydi. Bunların hepsi bu yeni trendi halihazırda yaşadığımızın göstergeleridir. Yeni nesil CEO olarak sizin bu trendde nerede olduğunuzu ve olacağınızı belirlemeniz ana kararlardan biridir.

Dijitalizasyon dediğimizde 3 konuyu atlamamamız gerek. Birincisi "iletişimde olmak". Bu yeni trend bize herşeyin birbiriyle bağlanacağını, bağlantıda olacağını gösteriyor. Bu noktada internet çok daha büyük önem kazanıyor. İnternet olmasa neler olacağını bir düşününün, şimdi de gelecekte bu kadar önemi artmışken neler olabileceğini bir düşünün. Tüyler ürpertici...Diğer taraftan yeni bir zorluk da siber güvenlik alanında yaşanacak. Aslında şu ana kadar bile birçok örneğini gördük. Ama ne kadar önemli olduğunu tam olarak anlayabildik mi emin değilim. Basit bir şekilde, siber hırsızlıkta, tüm datanızı, tüm paranızı hatta tüm kimliğinizi kaybedebilirsiniz. Şu an siber sigorta en çok konuşulan konulardan bir tanesi haline geldi bile. İkinci önemli konu ise "paylaşım" konsepti. Yeni dünya tamamen paylaşımlar üzerine kurulu olacak. Bugün belki bir arabanızı yarın ise fabrikanızı paylaşıyor olacaksınız. Airbnb iş modeli bunun en iyi örneklerinden. Eğer dijitalizasyona sadece yeni teknoloji demiş olsaydım, bence yetersiz olurdu. Üçüncü konsept ise "Vücud uzantısı". Gelecekte, en çok kullandığımız şeyler vücudumuza entegre hale gelecek diye düşünüyorum. Eğer bu sık kullanılan akıllı telefon ise, onsuz yapamıyorsanız, sürekli aramak, taşımak zorunda kalıyorsanız, dışarıda gezdirmenin ne manası var ki ? Vücuda entegre olsun. Bu, şu an bu şekli ile kullanılmıyor ancak diyorum ki bekleyip görelim. Ürettiğimiz büyük verinin farkında mıyız ? Hergün bir rekor kırılıyor dünyada. Peki bu sınırsız mı ya da bu noktada da bir yıkıcı yaratıcılık gerekli mi ?

Bu dijitalizasyonu yaza yaza bitiremeyiz, popüler olduğundan da çok konuşuluyor. İnsanlar ya geçmişinden çok bahseder ya da hep gelecekten konuşur, ama kimse bugününe odaklanmaz. Benim aslında merak ettiğim şey, eğer dijitalizasyon bildiklerimizi değiştirecekse, beklerim ki kullandığımız para, yaptığımız politika şekli, düzeni de değiştirecektir. Tabi ki daha iyiye gitmesi insanlığın beklediği, umduğudur. Ancak bu yeni trendin politikayı nasıl etkilediği hala bir soru işareti. Belki de farkında değiliz ama bu değişikliği de yaşıyoruz, emin değilim. Yeni Nesil CEO olarak yapmanız gereken, şirketiniz için bir dijitalizasyon yol haritası oluşturmak, altındaki ufak gelişimleri görmek, yıkıcı değişimle yönetip, büyümeye odaklanmak olmalı.

Hakan Özdemir


Other Articles