New positions supporting Next Generation CEO


Next generation CEOs will need different key people in organization to support their activities. In today's structure we try to do the things in very old way. Once they found matrix structure, things became more complicated. Who is responsible of what is still questionmark. That was not enough. In addition to that, we said there is this important topic and we cannot assign a full headcount so let's have a virtual team. That was again pretty bright idea however it helped the things to become even more complex. And so on, beautiful ideas and on top of current ones...What was the reason in overall big picture ?

In changing World, companies, organizations need to evolve and it has no beginning and end. It is a continous process. You cannot say it is a project having an end. Eventually that was the common understanding which is that companies need to evolve. And how you do that is a big concern again. As you know there are two ways to move forward in Next Generation CEO concept: revolutionary and evolutionary. You are having lots of projects and inititatives to support evolutionary changes within organizations. These do not go too far since your organizational structure does not allow that. If you want employees to understand these changes are essential to keep new trends alive like digitalization, you have to show them the following: you report to that person, here are your responsbilities and this is what get paid for and this is the amount of payment and all other benefits...This has to be changed especially in new world.

One of the top priorities of Next Generation CEO should be finding a better way to measure the performance and leading the people. This change culture in company needs to gain more importance on top management. I strongly suggest a new position in top management in Next Generation CEO. This is called Evolution Officer reporting CEO, one of the top key managers in Trio concept which will be mentioned in my next articles. All transformational changes, concepts, data, adaptation culture, following new trends and other key responsbilities will be under CEvO. I know people like me as strategist love to make new stuff. We witnessed lots of C level positions like Chief Digital Officer, Chief Data officer, CMOs, CFOs, ...etc. However in new world, in digitalization, evolution will be the key and to establish a new role CEvO will give the importance and awareness you created in every level of organizations. I think it will be much better than having virtual teams in every initiatives.

To conclude, the point is CEvO role is New World 's "Creating the Change" role and helps to evolve the company all the time without an ending story. Next Generation CEO should take this type of different positions into account. Evolve the company before you have to.

Yeni Nesil CEO'ları destekleyecek yeni pozisyonlar

Yeni nesil CEO'lar organizasyonlarda, daha farklı yetkinliklerde kilit çalışma arkadaşlarına ihtiyaç duyacaklar. Bugünkü yapıda, çok eski yöntemlerle yeni nesil ihtiyaçlara hitap etmeye çalışıyoruz. Matriks organizasyon yapısı bulunduğunda, işler daha da karmaşık hale geldi. Organizasyonlarda kim neden mesul halen bir soru işareti. Ancak bu da yeterli değildi. Buna ek olarak, şurada önemli bir konu var ancak bir kişiye bu sorumluluğu verecek kadar da önemli değil, o nedenle bir sanal takım kuralım diyaloglarının içinde kendimizi bulduk. Çok parlak bir fikir gibi göründü ama işler daha da karmaşık hale büründü. Bu süreç halen devam ediyor. Bazı şeylerden vazgeçmeden yeni şeyler üretiyoruz ve herşey üstüste biniyor. Peki tüm bunları yapmadaki ana neden neydi ? Değişen dünyada, şirketler, organizasyonlar da değişmeli ve bu bildiğimiz başlangıcı ve sonu olan bir süreç olmamalı. Bu devamlılığı olan bir süreçtir. Neticede tüm bu yapılanlardan çıkan ortak sonuç, şirketlerin değişim isteğiydi. Ancak bu değişimi nasıl yaptığınız işin en eğlenceli kısmı.

Bildiğiniz gibi Yeni Nesil CEO için iki tip değişim öngörülmelidir. Evrimsel ve devrimsel değişim. Organizasyon içinde evrimsel değişimleri desteklemek için birçok insiyatif ve proje yaparsınız. Fakat organizasyon yapınız buna uygun olmadığından bu tür insiyatifler çok uzağa gitmez, kalıcı olmaz. Eğer çalışanlarınızın dijitalizasyon gibi yeni trendleri yakalayabilmek için değişimin neden gerekli olduğunu anlamasını isterseniz, onlara bilinen dilde anlatmanız gerekir. O da kimin kime raporladığı, sorumlulukların tanımı, ücretler ve yan haklar olacaktır. Yeni dünyada bu algının değişmesinin şart olduğuna inanıyorum. Yeni Nesil CEO'nun en önemli önceliklerinden biri de liderlikte ve performans ölçümlerinde yeni yöntemleri bulmasının ve kullanmasının gerekliliğidir. Şirketteki bu değişim kültürü, öncelikle üst yönetimde hak ettiği yeri kazanmalı ve önemi farkındalık haline gelmeli. Bu nedenle de kesinlikle üst yönetimde yeni bir pozisyon önermek istiyorum.

Chief Evolution Officer - Dönüşüm, Evrim yöneticisi. "Trio" ismini verdiğim en üst seviyede 3 yöneticiden biri olan Dönüşüm Yöneticisi, CEO'ya raporlayacak. "Trio" konseptimden de sonraki yazılarımda ayrıca bahsedeceğim. Tüm transformasyonel değişimler, konseptler, şirketteki büyük veri, adaptasyon kültürü, yeni trend takipleri ve birçok diğer önemli görevlerden bu pozisyon sorumlu olacak. Biliyorum ki benim gibi stratejistler yeni şeyleri ortaya atmaya bayılırız. Ve zaten birçok "C" seviyesi pozisyonlar türedi. Örnek vermek gerekirse, CMO, CDO, CFO, ..vb. Ancak dijitalizasyonu konuştuğumuz yeni dünyada, devrimsel değişim en önemli unsurlardan biri haline gelecek ve böyle yeni bir pozisyonun oluşturulması, değişim, dönüşüm, adaptasyon konularının önemini ve farkındalığını organizasyonun her seviyesinde gerçekleştirilmesini sağlayacak diye düşünüyorum. Bence, bu konulardan sorumlu üst düzey bir yöneticinin varlığı, konuları sanal takımla işlemekten çok daha faydalı olacaktır.

Özetlemek gerekirse, ana mantık, CEvO rolü yeni dünyada "Dönüşümün gerçekleştirileceği bir roldür ve şirkette, sonu gelmeyecek şekilde sürekli olarak değişimi yaşatmak anlamında ana sorumluluğu üstlenecektir. Yeni nesil CEO bu tür yeni kilit pozisyonları sürekli düşünmeli ve kullanmalıdır. Şirketi zorunda kalmadan önce değişime sokmalısınız.

Hakan Özdemir


Other Articles